Ako posilniť imunitu našich detí v zimnom období?

 Ako môžeme zlepšiť spánkové návyky našich detí a posilniť ich imunitný systém? Je oblečenie skutočne také dôležité pri prevencii chorôb a ako Ako môžeme zlepšiť spánkové návyky našich detí a posilniť ich imunitný systém? Je oblečenie skutočne také dôležité pri prevencii chorôb a ako obliecť deti v zime, aby bola zima len radostným obdobím plným snehu a nijakým ohrozením zdravia? Prečítajte si naše praktické tipy a poradíme vám, ako sa postarať o zdravie a pohodu vašich detí počas celého roka.

Imunitný systém detí

Imunitný systém detí je fascinujúci a komplexný. Predstavujte si ho ako malú armádu vojakov, ktorí sú pripravení bojovať a chrániť telo vášho dieťaťa pred chorobami a infekciami. 

Kľúčovým faktorom je, že imunitný systém dieťaťa sa neustále vyvíja a mení, najmä v prvých rokoch života. Za toto obdobie, sa telo dieťaťa učí rozpoznávať a reagovať na širokú škálu patogénov, čo sú baktérie, vírusy a iné cudzie látky, ktoré môžu spôsobiť choroby.

Je dôležité poznamenať, že imunitný systém detí sa vyvíja postupne a nie všetky jeho časti sú plne funkčné hneď po narodení. Niektoré časti imunitného systému, ako sú napríklad B a T lymfocyty, ktoré sú zodpovedné za vytváranie protilátok a za zničenie infikovaných buniek, sa vyvíjajú postupne počas prvých rokov života. To je jeden z dôvodov, prečo sú malé deti zraniteľnejšie voči infekciám ako dospelí.

Pokiaľ ide o to, ako imunitný systém detí reaguje na studené počasie, je dôležité si uvedomiť, že chlad sám o sebe neoslabuje imunitný systém. Avšak v chladnom počasí sa ľudia často zdržiavajú viac vo vnútri a sú v tesnejšom kontakte s ostatnými, čo môže zvýšiť šance na šírenie a zachytenie infekcií. 

Na druhej strane, niektoré štúdie naznačujú, že niektoré typy vírusov, ako je napríklad vírus chrípky, môžu byť v chladnom počasí aktívnejšie. To by mohlo vysvetliť, prečo sa zdá, že deti sú častejšie choré počas zimných mesiacov.

Faktory, ktoré ovplyvňujú imunitu detí

 1. Strava: Výživa je kľúčovým faktorom v podpore imunitného systému. Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu, proteíny a zdravé tuky môže poskytnúť telu potrebné vitamíny a minerály na posilnenie imunity.
 2. Spánok: Dostatočný spánok je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Počas spánku sa telo regeneruje a obnovuje, vrátane buniek imunitného systému.
 3. Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb pomáha udržiavať imunitný systém silný a zdravý. To môže byť čokoľvek od hrania vonku, plávania, jazdy na bicykli až po tanečné hodiny. 
 4. Expozícia k patogénom: Aj keď to môže znieť prekvapivo, určitá miera vystavenia patogénom (čo sú baktérie, vírusy a iné cudzie látky, ktoré môžu spôsobiť choroby) je potrebná pre vývoj silnej imunity. Toto vystavenie umožňuje telu naučiť sa, ako efektívne bojovať proti týmto patogénom.
 5. Stres: Chronický stres môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť náchylnosť dieťaťa na choroby. Udržiavanie pokojného a podporujúceho prostredia môže pomôcť zmierniť tento efekt.
 6. Genetika: Niektoré deti sú geneticky predisponované mať silnejší alebo slabší imunitný systém. Aj keď genetiku nemôžeme zmeniť, môžeme podporovať zdravý životný štýl a správnu výživu na posilnenie imunity.

Inšpirácia: Pravidelné rodinné pobyty s deťmi vedia utužiť rodinné väzby a sú skvelou príležitosťou na prechádzky alebo túry v zimnej prírode. 

Stravovacie návyky a ich vplyv na imunitu - ako viesť deti k zdravým návykom

Výživa hrá významnú úlohu v podpore imunitného systému detí. Práve vďaka nej dostáva telo všetky potrebné živiny, ktoré pomáhajú udržiavať imunitný systém silný a funkčný. 

Vitamíny

Strava bohatá na ovocie a zeleninu zabezpečuje dostatok vitamínov a antioxidantov, ktoré sú kľúčové pre zdravý imunitný systém. Vitamíny, ako sú vitamín C, E a beta-karotén, sú silnými antioxidantmi, ktoré pomáhajú chrániť imunitné bunky pred poškodením.

Bielkoviny

Proteíny tiež hrajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Niektoré protilátky sú proteíny a mnohé bunky imunitného systému závisia od proteínov pre svoje fungovanie. Strava bohatá na zdravé proteíny, ako sú ryby, mäso, vajcia, orechy, semená a strukoviny, môže pomôcť podporovať zdravý imunitný systém.

Tuky

Zdravé tuky, ako sú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách a orechoch, sú tiež dôležité pre imunitný systém. Pomáhajú regulovať imunitnú reakciu a zápal v tele.

Minerály

Podobne aj minerály, ako sú zinok, železo a selén, majú kľúčovú úlohu v imunitnom systéme. Môžu pomôcť zvyšovať produkciu bielych krviniek a protilátok, ktoré sú potrebné na boj proti infekciám.

Aby ste si boli isí, že vaše dieťa dostáva všetky potrebné živiny, je najlepšie sa snažiť o pestrosť a vyváženosť stravy. To znamená zaradiť do stravy široké spektrum rôznych potravín, vrátane ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, bielkovín a zdravých tukov.

jesenne-potraviny

Obrázok: freepic

Potraviny na posilnenie (nielen) detskej imunity

Niekoľko konkrétnych potravín, ktoré môžu posilniť imunitu vášho dieťaťa zahŕňa:

 1. Sezónne ovocie: Plody ako jablká, slivky, hrušky sú bohaté na vlákninu a vitamín C, ktorý je známy svojou schopnosťou podporovať produkciu bielych krviniek, kľúčových buniek imunitného systému.

 

 1. Červená paprika: Je ešte bohatšia na vitamín C než väčšina citrusových plodov. Tiež je skvelým zdrojom betakaroténu, ktorý pomáha udržiavať zdravú pokožku a oči.

 

 1. Brokolica: Je bohatá na vitamíny C, A a E a obsahuje tiež veľa vlákniny. Brokolica je jednou z najzdravších zelenín, ktoré môžete dať svojmu dieťaťu.

 

 1. Cesnak: Táto ľahko dostupná zelenina je známa svojimi imunitu posilňujúcimi vlastnosťami. Pomáha stimulovať funkciu bielych krviniek a je považovaný za silné prirodzené antibiotikum.

 

 1. Špenát: Je bohatý na vitamín C a obsahuje aj mnoho ďalších antioxidantov a betakaroténu, ktoré môžu zvýšiť schopnosť vášho dieťaťa bojovať proti infekciám.

 

 1. Fermentované potraviny: Sú bohaté na probiotiká, baktérie, ktoré sú dobré pre zdravie vášho dieťaťa, najmä pre ich tráviaci systém. Vyberajte jogurty so živými a aktívnymi kultúrami a bez pridaného cukru, kyslú kapustu, cviklový kvas, kimči, kefír.

 

 1. Mandle: Obsahujú vitamín E, ktorý je kľúčový pre udržiavanie zdravého imunitného systému. Sú tiež plné zdravých tukov.

 

 1. Polievky, vývary: Tieto sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov a tiež môžu pomôcť zmierniť príznaky choroby, ak sa vaše dieťa už cíti choré.

 

 1. Ryby: Ryby ako losos a tuniak sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať imunitnú reakciu a bojovať proti zápalu.

Zohrievajúce a ochladzujúce potraviny - pohľad východných medicín

Podľa tepelného pôsobenia na ľudský organizmus môžeme rozdeliť potraviny na ochladzujúce a zahrievajúce. Je logické, že keď je v lete teplo a živočíchy (aj človek) sa chcú schladiť, príroda im ponúkne ochladzujúce potraviny. 

A naopak, zelenina a ovocie, ktoré dozrievajú na jeseň alebo ktoré sa dajú dlhodobo skladovať, telo zahrievajú. Podobný efekt majú aj niektoré druhy korenín a samozrejme všetky teplé jedlá.

V chladnejších mesiacoch a počas zimy by sme mali uprednostňovať potraviny, ktoré majú schopnosť ohriať naše telo zvnútra. V chladnom období sú preto najvhodnejšie tepelne upravené jedlá, aj na raňajky.

V chladnejších mesiacoch by malo naše raňajky, obed aj večeru tvoriť niečo teplé. Ovsená kaša s ovocím alebo len so škoricou a medom nás ráno ohreje, spríjemní nám vstup do mrazivého dňa a navyše nám pomôže chrániť sa pred chorobami. 

Na spracovanie hrejivých potravín telo spotrebuje menej energie, ktorú potom môže využiť na niečo iné, napríklad na boj proti baktériám. Med, ktorý sme spomenuli, je sám o sebe schopný bojovať proti prechladnutiu a kašľu. 

zohrievajuce-potraviny

freepic

Obilniny

Ako to bolo v minulosti zvykom, na jesennom a zimnom jedálničku by nemali chýbať obilniny ako jačmeň alebo ovsené vločky.

Strukoviny

Z fazule, šošovice alebo cíceru je možné pripraviť skutočné pochúťky. Väčšina týchto ingrediencií však môže spôsobiť nepohodlie: nadúvanie. Tepelnou úpravou ho zmiernite, ale stratíte vitamíny. Riziko nadúvania sa však zmenši ak k jedlu do vody alebo k surovej potravine pridáte sušený fenikel, tymián alebo rascu, najlepšie drvený.

Kyslá kapusta

Kyslá kapusta je jednou z najzdravších potravín na svete. Predovšetkým vysoký obsah vitamínu C a veľké množstvo prospešných probiotických baktérií, ktoré udržujú črevnú mikroflóru v rovnováhe, z nej robí veľmi účinný prírodný prostriedok, ktorý pomáha udržať pevné zdravie. Práve na zimu sa kapusta tradične kvasila, aby bola vždy po ruke ako vynikajúci zdroj vitamínov a na podporu imunity. 

Zázvor

Zázvor je skvelým pomocníkom v boji proti kašľu a nachladnutiu a posilňuje imunitu. Pomáha telu tráviť a udržuje teplo vo vnútri. Za účinky na telesnú teplotu je zodpovedná látka nazývaná gingerol, ktorá tiež pomáha zmierniť nevoľnosť všetkého druhu, vrátane tehotenskej.

Koreňová zelenina 

Zima tiež patrí koreňovej zelenine, takže ideálna na varenie všetkých druhov polievok je kapusta, zemiaky, ružičkový kel alebo pokojne aj červená repa. Nemali by sme tiež zabudnúť na cesnak, zázvor a cibuľu, ktoré sú hlavne vynikajúce pri nachladnutí. Ale pravdou je, že cibuľu a cesnak by sme mali mať v jedálničku každý deň!

Okrem zázvoru v zime nešetrite kurkumou, korením a škoricou.

Ako pravidelný pohyb a fyzická aktivita posilňujú imunitný systém a ako sa popasovať s dostatočným pohybom detí

Fyzická aktivita môže posilniť imunitný systém rôznymi spôsobmi. 

 1. Zlepšuje obehu: Keď sa vaše dieťa pohybuje, krv cirkuluje efektívnejšie, čo pomáha bielym krvinkám a protilátkam obiehať rýchlejšie v tele. To môže pomôcť detekovať choroby skôr a reagovať na ne rýchlejšie.

 

 1. Zvyšuje telesnú teplotu: Počas fyzickej aktivity sa zvyšuje teplota tela, čo môže pomôcť zabíjať baktérie a vírusy.

 

 1. Znižuje stres: Pravidelný pohyb a fyzická aktivita pomáhajú znižovať úroveň stresu a uvoľňovať napätie. Chronický stres môže oslabovať imunitný systém, takže významným spôsobom, ako udržať imunitný systém silný, je zvládanie stresu.

 

 1. Posilňuje imunitné bunky: Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť zvýšiť počet a efektivitu niektorých typov buniek v imunitnom systéme, ako sú napríklad “zabíjačské” bunky, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v obrane proti vírusom a rakovinovým bunkám.

 

 1. Podporuje zdravý životný štýl: Deti, ktoré sú fyzicky aktívne, majú sklon k zdravšiemu životnému štýlu vo všeobecnosti, vrátane zdravého stravovania a dostatočného spánku, čo tiež pomáha posilňovať imunitný systém.

 

Je dôležité si uvedomiť, že príliš intenzívna alebo príliš dlhá fyzická aktivita môže v skutočnosti oslabiť imunitný systém, takže je dôležité nájsť správnu rovnováhu. Všeobecne platí, že pravidelná, stredne intenzívna aktivita, ako je chôdza, jazda na bicykli, plávanie alebo hranie, je najlepšia pre zdravie vášho dieťaťa.

Fyzické aktivity pre deti počas zimy

Tu je niekoľko návrhov na vhodné fyzické aktivity pre deti v zimnom období:

imunita-v-zime-sport

 1. Lyžovanie alebo snowboarding: Tieto zimné športy sú skvelé na posilnenie svalov, zlepšenie rovnováhy a agility. Okrem toho sú veľmi zábavné.

 

 1. Korčuľovanie: Či už na ľade alebo v hale, korčuľovanie je skvelý spôsob, ako udržať deti aktívne a zároveň zlepšovať ich koordináciu a rovnováhu.

 

 1. Sánkovanie: Toto je obľúbená zimná aktivita pre deti. Sánkovanie nielenže poskytuje veľa zábavy, ale aj zlepšuje fyzickú kondíciu, keď deti musia ťahať svoje sane hore kopcom.

 

 1. Stavanie snehuliaka alebo snehovej pevnosti: Toto je ďalšia zábavná aktivita, ktorá môže byť fyzicky náročná a zároveň podporuje kreativitu a tímovú prácu.

 

 1. Zimné prechádzky alebo túry: Prechádzky alebo túry v zimnej prírode sú nielen krásne, ale aj dobré pre fyzickú kondíciu. 

 

 1. Fyzické hry doma: Ak je vonku príliš chladno, môžete organizovať fyzické hry doma, ako napríklad tanec alebo jóga pre deti

 

 1. Plávanie: Mnohé kúpaliská a športové centrá majú kryté bazény, kde môžu deti plávať aj počas zimy.

 

 1. Fitness pre deti: Niektoré fitnescentrá ponúkajú špeciálne programy pre deti, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli zábavné a zároveň podporovali fyzickú kondíciu. 

Spánok a jeho vplyv na imunitu: Prečo sa neoplatí nechávať deti ponocovať

Spánok je kľúčovým faktorom pre zdravie a dobre fungujúci imunitný systém. Počas spánku telo obnovuje a opravuje svoje systémy, vrátane imunitného systému. Nedostatok spánku môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť riziko chorôb.

Obnovenie imunitných buniek

Počas spánku telo produkuje a obnovuje niektoré typy imunitných buniek, ako sú napríklad T-bunky a cytokíny, ktoré sú potrebné na boj proti infekciám a zápalom.

Regulácia imunitnej reakcie

Spánok môže regulovať imunitnú reakciu a pomôcť telu efektívnejšie bojovať proti chorobám. Nedostatok spánku môže viesť k nadmernej alebo nesprávnej imunitnej reakcii, čo môže zvýšiť riziko autoimunitných ochorení a iných zdravotných problémov.

Znižovanie stresu

Dostatočný spánok pomáhajú znižovať stres a uvoľňovať napätie, čo môže pomôcť posilniť imunitný systém. Chronický stres môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť riziko chorôb.

Podpora celkového zdravia

Dostatočný spánok je dôležitý pre celkové zdravie, vrátane srdca, mozgu a metabolizmu. Tieto systémy sú tiež dôležité pre podporu silného imunitného systému.

Preto je dôležité, aby si deti dopriali dostatočné množstvo spánku. Doporučené množstvo spánku sa líši podľa veku detí. Napríklad deti vo veku 3-5 rokov by mali spať 10-13 hodín denne (vrátane spánku poobede), zatiaľ čo deti vo veku 6-13 rokov by mali spať 9-11 hodín denne.

Pre zabezpečenie kvalitného spánku je dôležitá pravidelná spánková rutina, relaxačné aktivity pred spaním, pohodlné a tmavé prostredie a obmedzenie obrazoviek pred spaním.

Praktické tipy na zlepšenie spánkových návykov detí

zdravy-spanok-deti

Stanovte pravidelné spánkové rutiny:

Deti by mali chodiť spať a vstávať približne v rovnakom čase každý deň, aj počas víkendov. To pomáha regulovať ich vnútorný hodinový systém a zvyšuje šance, že budú spávať a budiť sa prirodzene.

Vytvorte relaxačnú predspánkovú rutinu:

Toto môže zahŕňať čítanie rozprávky, kúpanie alebo ľahkú večernú jogu. Tieto aktivity pomáhajú deťom uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok.

Obmedzte obrazovky pred spaním: 

Svetlo z obrazoviek môže rušiť prirodzené rytmy spánku a bdenia. Preto by mali byť elektronické zariadenia, ako sú tablety, smartfóny alebo televízory, vypnuté aspoň hodinu pred spaním.

Zabezpečte pohodlné prostredie na spanie: 

Posteľ a matrac by mali byť pohodlné, izba by mala byť tichá, tmavá a chladná.

 

Náš tip: Ušite deťom posteľné obliečky s dizajnom obľúbených hrdinov, aby ste im uľahčili zaspávanie a ony sa tešili do postele. Stačí si vybrať  metrový textil podľa predstáv. 

Obmedzte kofeín: 

Nápoje obsahujúce kofeín, ako sú čokoláda, niektoré čaje alebo coly, môžu rušiť spánok a by mali byť obmedzené, najmä v neskorších hodinách dňa.

Povzbudzujte fyzickú aktivitu: 

Pravidelný pohyb počas dňa môže pomôcť deťom lepšie spať v noci. Ale fyzická aktivita by mala byť obmedzená v hodinách tesne pred spaním, pretože môže deťom sťažiť zaspávanie.

Zaistite dostatok denného svetla: 

Denné svetlo pomáha regulovať spánkový cyklus. Snažte sa, aby vaše dieťa trávilo aspoň niekoľko hodín vonku každý deň.

Iné spôsoby ako posilniť imunitu detí

Okrem pravidelného pohybu, dostatku spánku a zdravej stravy existujú aj iné spôsoby, ako môžete podporiť imunitný systém vášho dieťaťa. 

 • Hygiena: Pravidelné umývanie rúk, čistenie zubov používanie papierových uterákov alebo jednorazových rúk na kýchanie a kašeľ a udržiavanie čistoty domácnosti môže pomôcť predchádzať šíreniu baktérií a vírusov.
 •  Podpora duševného zdravia: Stres a úzkosť môžu oslabiť imunitný systém. Je dôležité pomáhať deťom zvládať stres a podporovať ich duševné zdravie, napríklad prostredníctvom relaxačných techník, hovorenia o ich pocitoch alebo vyhľadania odbornej pomoci, ak je to potrebné.
 • Dostatok tekutín: Hydratácia je dôležitá pre celkové zdravie a pre fungovanie imunitného systému. Pite dosť vody a obmedzujte nápoje s pridaným cukrom.

Obliekanie detí v zime

Obliekanie detí v zime môže byť niekedy zložité, pretože chceme ich chrániť pred chladom, ale zároveň nechceme, aby sa príliš prehriali. Niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

jesenne-obliekanie

Vrstvenie: 

Toto je kľúčom k udržaniu tepla a umožňuje vám prispôsobiť oblečenie podľa meniaceho sa počasia a aktivity dieťaťa. Začnite s vrstvou blízko k pokožke, ktorá odvádza pot, napríklad termo prádlo. Potom pridajte izolačnú vrstvu, ako je sveter alebo mikina. Nakoniec pridajte vonkajšiu vrstvu, ktorá ochráni pred vetrom a dažďom.

Nezabudnite na doplnky: 

Čiapky, rukavice a šály sú dôležité pre ochranu citlivých oblastí, ktoré sú často vystavené chladu. Uistite sa, že uši, ruky a krk sú dobre zakryté.

Udržiavajte nohy a ruky v teple: 

Nožičky a prsty na rukách sú často prvé, ktoré začnú cítiť chlad. Investujte do teplých ponožiek, detských pančúch na traky a kvalitných zimných topánok. Rovnako aj rukavice by mali byť teplé a vodotesné.

Výber materiálov: 

Vyberajte materiály, ktoré sú teplé, ale zároveň priedušné. Vlna a flís sú dobré možnosti pre vrstvy blízko k pokožke a vodoodolné materiály sú najlepšie pre vonkajšiu vrstvu.

Kontrola teploty: 

Pravidelne kontrolujte, či dieťa nie je príliš horúce alebo príliš studené. Ak sa dieťa potí alebo je mokré, môže sa rýchlo ochladiť, takže je dôležité udržiavať ho suché.

Nepreháňajte to: 

Hoci chcete, aby bolo dieťa v teple, je dôležité, aby nebolo oblečené príliš teple, keď je v interiéri alebo keď je aktívne, napríklad počas hrania na snehu.

Pamätajte, je lepšie dieťa obliecť do viacerých tenších vrstiev, ako do jednej hrubej. Teplejšie oblečenie je možné vždy pridať, alebo odobrať v prípade, že sa dieťa prepotí.

Úloha doplnkov výživy a vitamínov

V ideálnom prípade by mali deti získať všetky potrebné vitamíny a minerály z pestrej a vyváženej stravy.

Niektoré deti môžu potrebovať doplnky výživy, ak majú špecifické zdravotné potreby, alergie alebo intolerancie, alebo ak prijímajú pestrú stravu. Avšak, je dôležité, aby ste pred začatím podávania akýchkoľvek doplnkov výživy deťom konzultovali s lekárom alebo dietológom.

Vitamín C:

Amalaki - extrakt z divokého egrešu v kapsuliach

Vitamín C liposomal plus - vysoko vstrebateľná forma vitamínu C

Vitamín D:

Vitamín D liposomal plus - vegánska a čistá forma vitamínu D3 s vyše 90% vstrebateľnosťou

Podporuje zdravie kostí a imunitný systém. Môže byť získaný z expozície slnku a potravín, ako sú tučné ryby a vitamínom D obohatené mliečne výrobky.

Zinok:

Zinok Forte - 25 mg zinku v jednej dennej dávke

Pomáha imunitnému systému bojovať proti baktériám a vírusom. Nachádza sa v mäse, mlieku, celozrnných obilninách a strukovinách.

Kombinácia C + D3 + zinok - trojboj na prevenciu a zmiernenie vírusových ochorení

Železo:

Prírodné železo pre deti - nezaťažuje trávenie a má príjemnú chuť

Podporuje zdravé červené krvné bunky, ktoré prenášajú kyslík po celom tele. Nachádza sa v mäse, strukovinách, celozrnných obilninách a tmavozelenej listovej zelenine.

Tradičná čínska medicína - huby:

Dračí sirup - sirup s extraktom vitálnych húb pre deti

MycoCOMPLEX - kombinácia vitálnych húb Reishi, Cordyceps, Shiitake a Agaricus 

Obranný val - tinktúra podľa receptu TČM s hubami a bylinkami

BetaGlukán BIOcell 80% - prírodný a čistý betaglukán z kvasiniek

Ajurvéda:

Immune Booster - zmes ajurvédskych bylín na podporu imunity

Chanca Piedra - jedna z najsilnejších protivírusových bylín

Ostatné prírodné doplnky:

Vironal - bylinný koncentrát, širokospektrálne, regeneračné kvapky 

Vitakids MULTI - lipozomálny multivitamínový nápoj

Multivitamínové prírodné gumené medvedíky 

Pri prechladnutí - aromaterapeutická sójová sviečka

Detský čaj

Zdravé telo a imunita - bylinný čaj

Ak sa rozhodnete podávať svojmu dieťaťu doplnky výživy, uistite sa, že dodržiavate odporúčané dávkovanie a že doplnky sú vhodné pre vek a zdravotný stav vášho dieťaťa.

Na záver

Zabezpečenie zdravia a dobrej imunity našich detí je nesmierne dôležité, nielen počas chladnejších mesiacov, ale počas celého roka. Dodržiavanie očkovacieho kalendára, udržiavanie dobrej hygieny, podpora zdravého životného štýlu a duševného zdravia, vystavovanie sa slnku a dostatok tekutín sú všetko kľúčové úkony, ktoré môžu posilniť imunitný systém nášho dieťaťa.

Strava bohatá na vitamíny a minerály je rovnako dôležitá. Jeho zásobu môžeme doplniť konzumáciou ovocia, zeleniny a mäsa, prípadne v prípade špecifických potrieb alebo intolerancií pomocou doplnkov výživy.

Správne oblečenie, osobná hygiena a zdravé stravovacie návyky sú neoddeliteľnou súčasťou prevencie. A rovnako tak aj výchova detí k zodpovednému prístupu k vlastnému zdraviu a hygiene.

Pamätajte, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Preto venujte dostatočnú pozornosť posilneniu imunity svojich detí, dbajte na ich zdravý životný štýl a vytvárajte im podmienky pre zdravý a šťastný život.

Vždy sa radšej poraďte so zdravotníckym odborníkom, ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa zdravia a imunity vašich detí. Nech je zdravie vašich detí vždy na prvom mieste!

Radka

Zdroje:

https://www.cestazelvy.cz/clanky-111.html

https://www.topdoktor.sk/blog/5-sposobov-ako-zlepsit-imunitu-v-zime-podla-topdoktor

https://www.aktuality.sk/clanok/DXmeDAY/oslabena-imunita-v-zime-ako-si-ju-posilnit-a-byt-zdravsi/