Shilajit: Staroveký elixír zdravia a vitality

Shilajit, tajomná a mocná látka, obklopená legendami a po stáročia uchovávaná v tajomstve starovekých tradícií, otvára dvere do sveta, kde sa zdravie a vitalita stretávajú s prírodou v jej najčistejšej forme. Tento elixír, ktorý sa rodí v náruči majestátnych horských vrcholov a je známy svojou schopnosťou obnoviť energiu a omladiť telo, nám ponúka unikátnu možnosť spoznať tajomstvo dlhovekosti a dobrej kondície. 

V tomto článku sa ponoríme do hlbín jeho pôvodu, preskúmame jeho bohaté zloženie plné minerálov a bioaktívnych zlúčenín a odhalíme, ako tento dar prírody môže prispieť k našemu celkovému zdraviu a pohode. Pripravte sa na to, ako môže Shilajit, obohatiť váš život a stať sa súčasťou vašej cesty za lepším zdravím a vitalitou.

Čo je Shilajit

Shilajit, známy aj ako Mumijo alebo Salajeet, je fascinujúca organicko-minerálna látka, ktorá sa tvorí v horských puklinách a jaskyniach. 

Predstavte si ju ako čiernohnedú horninu alebo výluh z vysokohorských skál, ktorý sa nachádza v mnohých častiach sveta, vrátane Himalájí, pohoria Pamír, Karakoram, Gilgit-Baltistan v Pakistane, Nepále, Bhutáne, Kaukaze v Rusku, Altaji, Strednej Ázii, Iráne, Mongolsku a dokonca aj v južnom Peru, kde je známy ako Andský shilajit.

Táto zložka sa odpradávna využívala v ľudovej a alternatívnej medicíne, napríklad v Ayurvéde, čínskej a tibetskej medicíne, a predáva sa ako sušený extrakt alebo v podobe doplnkov stravy.

shilajit-hornina-himalaje

Pôvod a zloženie Shilajitu

Shilajit je výsledkom veľmi pomalého rozkladu rastlinného materiálu, ktorý je zvyčajne spojený s niektorými druhmi rastlín ako Euphorbia royleana a Trifolium repens. Tento proces rozkladu alebo humifikácie trvá stáročia a podieľajú sa na ňom mikroorganizmy, ktoré rozkladajú olejové skaly. 

Jeho chemické zloženie (približne 50% uhlíka a 10% vodíka) podporuje hypotézu o olejovom pôvode, hoci sa tiež predpokladá, že má rastlinný pôvod. 

Shilajit je bohatý na živiny, ako sú minerálne soli, aminokyseliny a iné organické zložky vrátane benzoovej kyseliny, hippurovej kyseliny, mastných kyselín (myristová, stearová, olejová, petroselinová, linolová, laurová, nasýtené mastné kyseliny), resiny, triterpeny, steroly, aromatické karboxylové kyseliny, 3,4-benzokumaríny, aminokyseliny, fenolové lipidy, latex, albumín, steroly, čajové polyfenoly, dibenzo-alfa-pyróny (DBP) a dibenzo-alfa-pyrónové chromoproteíny (DCP). 

Shilajit sa skladá z 60–80% humínových látok, ako sú humínové a fulvové kyseliny.

struktura-kyseliny-fulviovej

Ako sa Shilajit zbiera a spracúva pre medicínske účely

Zber Shilajitu je náročný a často sa vykonáva ručne v náročných horských podmienkach. Po zbere sa Shilajit čistí od nečistôt a môže sa ďalej spracúvať na sušený prášok alebo rozpustiť vo vode na prípravu extraktov. 

Tento proces zahŕňa sušenie pri nízkych teplotách, aby sa zachovali aktívne zložky. Spracovaný Shilajit sa potom môže použiť na výrobu rôznych doplnkov stravy v kapsulovej alebo tekutej forme, ktoré sa využívajú v tradičnej a alternatívnej medicíne.

Historické využitie Shilajitu

Shilajit, tajomná a všestranná prírodná látka, je už tisícročia cenou pre jej jedinečné vlastnosti a účinky. Neprestáva udivovať svojou schopnosťou posilňovať telo a ducha. V tejto časti sa ponoríme do bohatého historického využitia Shilajit v rôznych kultúrach a preskúmame príbehy a legendy, ktoré obklopujú toto mystické darček prírody.

Prehľad používania Shilajit v rôznych kultúrach a tradičných medicínach

Shilajit je známy svojou všestrannosťou a bol používaný v mnohých tradičných medicínskych systémoch po celom svete. 

V Ayurvéde, starodávnej indickej medicíne, je Shilajit považovaný za "rasayana" alebo rejuvenátor, ktorý pomáha obnoviť a omladiť telo a myseľ. Jeho použitie v Ayurvéde sa datuje až 4 000 rokov do minulosti, kde bol využívaný na liečbu rôznych ochorení, od tráviacich problémov až po chronické ochorenia.

V tradičnej čínskej medicíne, Shilajit slúžil ako zdroj energie a vitality. Čínski lekári ho odporúčali na zlepšenie fyzickej výkonnosti, zvýšenie libida a podporu dlhovekosti. Jeho schopnosť zlepšovať cirkuláciu krvi a posilňovať srdce z neho robí cenný doplnok pre tých, ktorí hľadajú prirodzené spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie.

Príbehy a legendy spojené s objavením a používaním Shilajitu

Za objavom Shilajit stoja fascinujúce príbehy a legendy, ktoré odrážajú jeho mystickú povahu. Jedna z najznámejších legiend pochádza z Himalájí, kde miestni obyvatelia pozorovali, ako veľké stáda opíc pravidelne konzumovali hustú, tmavú látku, ktorá vytiekala zo skalných štrbín. 

Tieto opice boli pozoruhodne zdravé a vitalitou prekonávali svojich vrstovníkov. Zvedaví obyvatelia začali experimentovať s touto látkou a skoro zistili jej obrovský potenciál pre zlepšenie zdravia a vitality. 

Odvtedy sa Shilajit stal neoddeliteľnou súčasťou tradičnej medicíny v Himalájí a jeho sláva sa postupne rozšírila do celého sveta.

shilajit-legenda

V Indii sa traduje legenda o bohovi Shiva a jeho nekonečnej múdrosti, ktorý dal ľuďom Shilajit ako dar, aby im pomohol prekonávať choroby a predĺžiť život. 

Tieto príbehy a legendy, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu, svedčia o hlbokom rešpekte a úcte, ktorý ľudia majú k Shilajit a jeho liečivým vlastnostiam.

Vedecký pohľad na Shilajit

V posledných rokoch sa záujem o tradičné medicínske systémy a prírodné liečebné metódy znovu obnovil. Jednou z látok, ktorá vzbudzuje pozornosť vedeckej komunity, je aj Shilajit. 

Táto časť sa zameriava na vedecký pohľad na Shilajit, poskytne zhrnutie doterajších výskumov a štúdií a skúma bioaktívne zložky tejto fascinujúcej látky a ich potenciálne účinky na ľudské zdravie.

Zhrnutie výskumov a štúdií, ktoré skúmali účinky Shilajit na ľudské zdravie

Výskumy zamerané na Shilajit ukázali, že táto látka môže mať viacero pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Štúdie poukázali na jej potenciálne protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomáhať pri znižovaní rizika niektorých chronických ochorení, ako sú srdcové choroby alebo určité formy demencie. 

Výskum tiež naznačuje, že Shilajit môže zlepšovať kognitívne funkcie, čo by mohlo byť prospešné pri liečbe alebo prevencii Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych stavov. Okrem toho sa skúmali účinky Shilajit na zvýšenie mužskej plodnosti, kde sa zistilo, že môže zlepšiť hladiny hormónov, počet spermií a ich pohyblivosť.

vedecke-dokazy-shilajit

Informácie o bioaktívnych zložkách v Shilajit a ich potenciálnych účinkoch

Kľúčovou zložkou Shilajit je fulvová kyselina, ktorá je známa svojimi silnými antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Fulvová kyselina môže podporovať lepšiu absorpciu minerálov a iných živín v tele, čím prispieva k celkovej vitalite a zdraviu. 

Shilajit obsahuje aj viac ako 40 ďalších minerálov a látok, vrátane zinku, horčíka a železa, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie zdravého fungovania tela. Výskumy tiež poukázali na prítomnosť rôznych bioaktívnych zlúčenín v Shilajit, ktoré môžu mať adaptogénne účinky, pomáhajú telu adaptovať sa na stres a podporujú imunitný systém.

Zdravotné výhody Shilajitu

Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu a množstvu bioaktívnych zložiek je Shilajit cený pre svoje potenciálne zdravotné výhody. V tejto časti sa podrobne zameriame na konkrétne zdravotné výhody Shilajitu.

Podpora imunitného systému: 

Shilajit obsahuje fulvovú kyselinu a ďalšie bioaktívne zložky, ktoré majú potenciál posilňovať imunitný systém. Jeho antioxidačné vlastnosti môžu pomáhať v boji proti voľným radikálom a znižovať oxidačný stres, čo prispieva k lepšej obranyschopnosti tela proti infekciám a chorobám.

Zlepšenie energie a výkonnosti: 

Mnoho užívateľov a niektoré štúdie uvádzajú, že Shilajit môže prispievať k zvýšeniu energie a výkonnosti. To je čiastočne vďaka jeho schopnosti zlepšovať metabolizmus a zvyšovať využitie kyslíka v bunkách, čo môže mať pozitívny vplyv na fyzickú vytrvalosť a celkovú vitalitu. A to je dobrá správa pre športovcov a všetkých, čo žijú aktívny život.

ucinky-shilajit

Anti-aging efekty: 

Vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov a minerálov môže Shilajit pomáhať spomaľovať proces starnutia a zlepšovať kvalitu kože. Antioxidačné vlastnosti fulvovej kyseliny môžu prispievať k obnove buniek a podpore produkcie kolagénu, čo vedie k zdravej a mladistvejšej pokožke.

Podpora zdravia kostí: 

Shilajit môže mať pozitívny vplyv na zdravie kostí vďaka svojmu obsahu minerálov, ako je vápnik a fosfor. Tieto minerály sú dôležité pre udržanie silných a zdravých kostí, čo môže byť obzvlášť prospešné pre osoby trpiace osteoporózou alebo inými kostnými ochoreniami.

Zlepšenie kognitívnych funkcií: 

Niektoré štúdie naznačujú, že Shilajit môže zlepšovať kognitívne funkcie, ako sú pamäť a koncentrácia. Tento efekt je pravdepodobne spojený s obsahom fulvovej kyseliny, ktorá podporuje zdravie mozgu a môže prispievať k prevencii neurodegeneratívnych ochorení.

Harmonizácia hormónov, zvýšenie libida a podpora dlhovekosti

Shilajit sa už dlhé stáročia cení za jeho schopnosť harmonizovať hormonálnu rovnováhu, stimulovať libido a prispievať k dlhovekosti. Jeho účinky sú úzko spojené s pôsobením na endokrinný systém, ktorý je zodpovedný za reguláciu tisícov precízne nastavených procesov v našom tele a má zásadný vplyv na naše zdravie. 

Inšpirácia: 5 účinných tipov na zvýšenie vytrvalosti (nielen) pre mužov

Hormóny ovplyvňujú náladu, sexuálnu túžbu, režim spánku a bdenia, rast vlasov, kognitívne funkcie, energetickú hladinu, vedomie a mnoho ďalšieho. Nie je preto prekvapujúce, že Shilajit je vyhľadávaný pre svoju schopnosť obnoviť sexuálnu vitalitu, podporovať mentálne schopnosti, znižovať úzkosť a stres, zlepšovať náladu a celkovo prispievať k predĺženiu života. 

Bolesť a zápal, hojenie a detoxikácia 

Shilajit, známy svojimi pozoruhodnými liečebnými vlastnosťami. Jeho schopnosť znižovať bolesť a zápal ho činí obľúbenou voľbou pre ľudí trpiacich artritídou. Okrem toho má pozitívny vplyv na tráviaci systém, vyniká schopnosťou pozitívne ovplyvniť liečbu napríklad ulceróznej kolitídy a efektívne kontroluje patogénne baktérie.

Shilajit je tiež cenným zdrojom minerálov, podporuje remineralizáciu a detoxikáciu tela od ťažkých kovov, pričom ich zároveň nahradzuje nevyhnutnými minerálmi pre udržanie zdravia a vitality. Využíva sa aj v liečbe alergií, podvýživy, anémie a pri hojení zlomenín. Môže sa povedať, že pravidelná konzumácia Shilajitu môže výrazne zlepšiť kvalitu života, podobne ako pravidelný príjem vody zlepšuje celkové zdravie.

Jeho výnimočné účinky sú skutočne pôsobivé. Dokazuje to aj Dr. Gulati - ajurvédsky odborník z Planet Ayurveda

Pri ktorých ochoreniach sa shilajit uplatňuje:

 • Žltačka
 • Nízky krvný tlak
 • Ochorenia prostaty
 • Alzheimerova choroba
 • Artritída
 • Diabetes
 • Stres
 • Anémia
 • Obličkové kamene
 • Epilepsia
 • Nervové poruchy
 • Inkontinencia
 • Problémy s trávením
 • Obezita
 • A mnoho ďalších...

Ako Shilajit môže prispieť k celkovému zdraviu a pohode

Vďaka svojmu bohatému zloženiu a množstvu bioaktívnych zložiek môže Shilajit slúžiť ako významný doplnok k celkovému zdraviu a pohode. Jeho účinky na imunitný systém, energiu, výkonnosť, anti-aging a kognitívne funkcie sú len niektoré z dôvodov, prečo sa stáva čoraz obľúbenejším doplnkom stravy. 

Dôležité je však pripomenúť, že ako pri každom doplnku stravy, aj pri užívaní Shilajit je potrebné konzultovať s odborníkom na zdravotnú starostlivosť, najmä ak užívate iné lieky alebo máte zdravotné problémy.

Ako sa Shilajit používa

Ako však Shilajit začleniť do svojej každodennej rutiny a aké sú dávkovanie a bezpečnostné pokyny pri jeho užívaní? V nasledujúcom texte nájdete rady a tipy, ako na to.

Rady a tipy na začlenenie Shilajit do každodennej rutiny

Záleží na tom, v akej forme chcete Shilajit užívať - kapsuly, prášok, kvapky, guma alebo kryštály, môžete Shilajit zaradiť do denného jedálnička.

Ranný nápoj: Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako začať deň so Shilajitom, je jeho pridanie do ranného nápoja. Môže to byť teplá voda, čaj alebo dokonca vaša ranná káva. Len malé množstvo (veľkosť zrnka ryže až hrášku) stačí, aby ste pocítili jeho účinky.

Smoothies a šťavy: Ak máte radi smoothies alebo čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, Shilajit je vynikajúci doplnok, ktorý môžete pridať do svojho obľúbeného receptu. Nielenže zvýši nutričnú hodnotu vášho nápoja, ale tiež dodá extra energiu na celý deň.

Pred alebo po cvičení: Vzhľadom na svoje vlastnosti, ktoré zlepšujú výkon a podporujú regeneráciu, je Shilajit skvelým doplnkom pre športovcov. Užívanie Shilajitu pred cvičením môže zvýšiť vašu energiu a vytrvalosť, zatiaľ čo po cvičení môže pomôcť s rýchlejšou regeneráciou svalov.

Denná rutina: 2 kapsuly dvakrát denne, zapiť mliekom alebo vodou.

Shilajit

Nežiadúce účinky, alebo na čo si dať pozor pri užívaní Shilajitu

Pri užívaní múmia je dôležité dbať na tieto zásady:

 • Osoby trpiace vysokým krvným tlakom by mali byť pri užívaní opatrné.
 • Zabezpečte si, že užívate múmia vysoké kvality. Nekvalitné múmio - Shilajit môže priniesť zdravotné komplikácie.
 • Odporúča sa užívať múmio približne 1 hodinu po jedle.

Dávkovanie a bezpečnostné pokyny pre užívanie Shilajit

Dávkovanie: 

Ako bolo spomenuté, odporúčaná denná dávka Shilajitu pre dospelých je približne 150-250 mg, v závislosti od vášho zdravotného stavu a potrieb. Začnite s menšou dávkou a postupne ju môžete zvyšovať, aby ste našli optimálnu dávku pre svoje telo.

Bezpečnostné pokyny: 

Pred začatím užívania Shilajitu je dôležité konzultovať s lekárom, najmä ak užívate iné lieky alebo máte zdravotné problémy. Shilajit by sa mal užívať s nechlorovanou vodou alebo iným nápojom, pretože kombinácia s chlorovanou vodou môže byť škodlivá.

Kvalita a čistota: 

Pri výbere Shilajitu dbajte na to, aby ste si vybrali produkt vysokej kvality od dôveryhodného dodávateľa. Kvalitný Shilajit by mal byť čistý, bez prídavných látok a ťažkých kovov.

davkovanie

Ako určiť čistotu Shilajitu? Test pravosti a kvality Shilajitu

Kľúčovým faktorom pri výbere múmia je jeho čistota. Autentický Shilajit je v Indii považovaný za veľmi cenný, čo znamená, že na trhu môžete naraziť na produkty, ktoré sú zmesou čistého múmia a múmia nižšej kvality. Ako teda správne vybrať? Rozlíšenie čistoty môžeme overiť prostredníctvom niekoľkých testov.

 1. Test rozpustnosti:

Začnite s teplou vodou alebo mliekom a pokúste sa v ňom Shilajit (múmio) rozpustiť . Mali by ste pozorovať, že sa rozpúšťa pomaly a postupne sa úplne rozpustí, vytvárajúc zlatistú alebo červenú tekutinu.

 1. Nerozpustnosť:

Dôležitým znakom je, že Shilajit sa nerozpúšťa v alkohole. Pokus o rozpustenie v tejto látke by mal viesť k tvorbe zrazenín.

 1. Poddajnosť:

Pri manipulácii s múmiom v rukách by ste mali zaznamenať, že začne mäknúť a stáva sa lepkavým. Po umiestnení do chladničky by malo opäť stuhnúť.

 1. Test ohňom:

Pri umiestnení Shilajitu do plameňa by malo začať bublať, ale nemalo by dôjsť k jeho spáleniu.

Tieto testy vám môžu pomôcť pri určení čistoty a pravosti múmia, čím zabezpečíte, že si vyberiete produkt vysokej kvality.

Pamätajte, že aj keď Shilajit ponúka mnoho potenciálnych zdravotných výhod, nemal by nahrádzať vyváženú stravu a zdravý životný štýl. Vždy je dôležité udržiavať celkovú rovnováhu a zdravie tela a mysle.

S čím a ako kombinovať Shilajit

Shilajit sa výborne dopĺňa s inými bylinami.

Shilajit v spojení s Ashwagandhou

Mnohí jedinci si osvojili prax kombinovania Shilajitu s tonizujúcim bylinným produktom ako je Ashwagandha. Ashwagandha, známa tiež pod názvom Withania somnifera, je bylina pôsobiaca ako adaptogén. 

Vyznačuje sa vlastnosťami podobnými Shilajitu, vrátane úľavy od bolesti, protizápalových efektov a účinkov proti úzkosti. Spoločné užívanie os Shilajitom vedie k synergickému účinku, ktorý je mimoriadne efektívny.

Shilajit zvyšuje účinnosť Ashwagandhy, čím podporuje zvýšenú koncentráciu a omladenie organizmu.

Okrem toho môže zvýšiť libido u mužov, zatiaľ čo u žien môže efektívne regulovať menštruačný cyklus a dokonca zlepšiť plodnosť.

Male Support Formula - shilajit, ashwagandha, kotvičník

Štandardizované extrakty z 3 najúčinnejších rastlín na podporu mužských reprodukčných orgánov, dodanie energie a podporu tvorby svalstva.

Tieto byliny a ich kombinácia je popísaná v starých ajurvédskych receptoch a starovekej indickej literatúre ako je Kamasutra. Prírodné rastlinné afrodiziakum nespôsobuje okamžitú erekciu, ale stabilnú a trvalú erekciu na dlhý čas a pomáha aj pri riešení predčasnej ejakulácie.

male-support-formula-podpora-muza-zdravoradka ajurveda-inkontinencia

Prečo Shilajit

Shilajit, staroveký dar prírody, je už stáročia cenný pre svoje unikátne liečivé vlastnosti. Táto fascinujúca organicko-minerálna zmes, ktorá sa tvorí v horských oblastiach Ázie a iných častí sveta, skutočne stojí na rozhraní dávnych tradícií a moderného vedeckého výskumu. 

Zhrnutie jeho potenciálnych zdravotných výhod, od posilnenia imunitného systému až po podporu kognitívnych funkcií, ukazuje, aký silný doplnok môže byť Shilajit pre každodenné použitie.

V srdci Shilajitu leží jeho schopnosť pôsobiť ako „ničiteľ slabosti“, ako to naznačuje jeho sanskrtský názov. Výskum a analýzy odhalili, že Shilajit obsahuje komplexné spektrum esenciálnych minerálov v iónovej forme, čo z neho robí jednou z látok s najvyšším množstvom živín na planéte. Táto vlastnosť umožňuje jeho ľahkú absorpciu a využitie ľudským telom, čím poskytuje podporu na mnohých úrovniach zdravia a pohody.

Pre tých, ktorí uvažujú o vyskúšaní Shilajit, je dôležité pamätať na dôležitosť kvality a čistoty produktu. Vyhľadanie dôveryhodného zdroja a konzultácia s odborníkom na zdravotnú starostlivosť môže zabezpečiť, že získate maximum z jeho potenciálu bez nežiaducich účinkov.

Shilajit predstavuje vzácnu rovnováhu medzi históriou a vedeckým objavom, ponúka prírodnú cestu k zlepšeniu celkového zdravia a pohody. Ako most medzi minulosťou a súčasnosťou, Shilajit nám pripomína, že niektoré z najúčinnejších liečivých látok nám boli poskytnuté priamo z prírody.

Radka

Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26395129/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296184/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609271/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7726785/

https://www.brainmarket.sk/blog/shilajit--mumio--doplnok-pre-zdravie--libido-a-potenciu/

https://www.planetayurveda.sk/clanky-a-videa/vyhody-denneho-uzivania-shilajitu-mumia/

úvodný obrázok: https://www.vecteezy.com/photo/13754802-shilajit-is-an-ayurvedic-medicine-found-primarily-in-the-rocks-of-the-himalayas-selective-focus

Obrázky:

https://www.shopify.com/stock-photos/photos/low-clouds-cascading-over-mountains-and-a-valley?c=mountain

https://www.vecteezy.com/photo/38469256-ai-generated-top-view-assorted-pharmaceutical-medicine-pills-vitamins-tablets-capsules-in-wooden-spoons

https://www.shopify.com/stock-photos/photos/side-of-lab-microscope?c=lab

https://www.shopify.com/stock-photos/photos/abs-workout-tire?c=sports

https://www.freepik.com/free-photo/cute-rhesus-macaque-macaca-mulatta-monkey-nature_15036361.htm#query=monkies%20in%20wild&position=8&from_view=search&track=ais&uuid=489658bc-3c3f-4822-9992-083ed8d9312f